Nie przegap Czym jest augumented reality? Jakie są najpopularniejsze biznesy? Edukacja osób niepełnosprawnych w Polsce

Jakie będą zawody przyszłości?

Niektórzy uważają, że roboty przejmą wiele naszych miejsc pracy. Ale szczerze mówiąc, nawet jeśli potrafią robić pewne rzeczy lepiej niż ludzie, wciąż jest wiele zadań, w których ludzie są znacznie lepsi. Więc nie martw się – Twoja praca jest na razie bezpieczna! Jest wiele zawodów, które nie zostały jeszcze wynalezione. Niektóre z tych zawodów zastąpią istniejące, a inne będą zupełnie nowe.

Jest to jeden z powodów, dla których ważne jest, abyśmy byli na bieżąco z nowymi osiągnięciami technologicznymi i ich wpływem na nas w przyszłości.

Przyszłość zawodów będzie zależeć od wielu rzeczy, ale jedno wiemy na pewno, że powstaną nowe zawody.

Możemy nie wiedzieć, jakie będą te nowe zawody, ale jest prawdopodobne, że będą one mieszanką nowych i starych. Zawody, które zwykle kojarzymy z automatyzacją lub sztuczną inteligencją, staną się w przyszłości bardziej rozpowszechnione.

Nie możemy przewidzieć, jakie miejsca pracy będą w przyszłości, ale możemy przewidywać pewne trendy. Na początku tego roku naukowcy z Uniwersytetu Oksfordzkiego opublikowali badanie, w którym przyjrzeli się karierom do 2035 roku. Odkryli, że najszybciej rozwijają się miejsca pracy, które wymagają umiejętności cyfrowych, takich jak analiza danych, inżynieria oprogramowania i informatyka.

Wiele firm korzysta już z treści generowanych przez sztuczną inteligencję, aby obniżyć koszty produkcji i poprawić wrażenia klientów; jest prawdopodobne, że trend ten utrzyma się w przyszłości, ponieważ coraz więcej firm odniesie z nim sukces.

Jakie przyszłe zawody możemy zobaczyć w nadchodzących dziesięcioleciach?

Przyszłość jest nieprzewidywalna i dlatego nie jesteśmy w stanie przewidzieć zawodów, na które będzie zapotrzebowanie w 2030 roku. Być może nadal będziemy potrzebować księgowych i prawników, ale jest duża szansa, że będziemy musieli zatrudnić również osoby, które specjalizują się w sztucznych inteligencja i robotyka.

Trudno powiedzieć, czy przyszłość zawodów będzie do wzięcia, czy też niektóre oferty będą jeszcze dostępne. Można jednak powiedzieć, że nie wszystkie zawody będą istniały w przyszłości. Niektóre z nich po prostu nie będą już miały sensu, ponieważ są zautomatyzowane lub nie są potrzebne.

W przyszłości, nawet jeśli będziesz wyróżniać się w swoim zawodzie, rynek może nie potrzebować Twoich konkretnych umiejętności.

W przyszłości, nawet jeśli będziesz wyróżniać się w swoim zawodzie, rynek może nie potrzebować Twoich konkretnych umiejętności. Weźmy za przykład pielęgniarki. Pielęgniarki są już dziś jednym z najważniejszych zawodów i nikt nie może zaprzeczyć, że są one kluczowe dla zachowania zdrowia ludzi. Jednak ich praca będzie nadal zagrożona przez technologię, taką jak asystenci AI, tacy jak Siri lub Alexa, chyba że będą mogli nauczyć się nowych umiejętności, takich jak kodowanie lub analiza danych, aby pozostać aktualnymi.

Są zawody, które w przyszłości mogą odnosić większe sukcesy

Freelancerzy będą nadal stawać się coraz bardziej popularni, ponieważ są elastyczni w kwestii czasu, wykonywanej pracy i przepracowanych godzin.

Niektóre zawody, które będą się rozwijać w tym nowym środowisku biznesowym, to marketerzy cyfrowi, osoby mające wpływ na media społecznościowe, stratedzy treści, specjaliści SEO, konsultanci ds. marki osobistej i inni. Specjaliści ci mogą łatwo przełączać się między jednym projektem a drugim, o ile ich umiejętności odpowiadają potrzebom klienta.

Trudno zobaczyć, co przyniesie przyszłość dla różnych branż. Od powstania twórców AI po sukces Theranosa, trudno powiedzieć, jak technologia zmieni świat.

Jedną z rzeczy, która może się wydarzyć w najbliższej przyszłości, jest to, że niektóre zawody mogą stać się przestarzałe podczas tworzenia nowych. Na przykład przewidywano, że do 2090 r. prawnicy nie będą potrzebni, ponieważ większość spraw rozwiążą algorytmy lub roboty.

Więcej w kategorii